Historia AKInO

KrakInO, AKInO, czyli seria fantastycznych zbiegów okoliczności

Jakim cudem i tak nagle, no prawie w cztery lata, doszło do tego, że mamy na koncie ponad trzydzieści Krakowskich Imprez Na Orientację – KrakInO, dwie imprezy mistrzowskie i kilka pucharowych? Mamy, to znaczy Akademicki Klub imprez na orientację PTTK w Krakowie ma. Gdyby nie to, że w jednym miejscu, zupełnie przez przypadek spotkało się kilka osób, którym coś się chciało zrobić, to pewnie o łażeniu po krzakach z dziwną mapą w Krakowie nikt do tej pory by nie słyszał.

Skąd się to wszystko wzięło? Adam i Maciek wielce zaangażowani w InO w środowisku częstochowskim, intensywnie działający w SKKT Azymut przy IX LO im. C.K Norwida w Częstochowie, wylądowali na studiach w Krakowie. Podobno było tak, że siedząc nad mapami do Rychlików 2015, Adaś rzucił hasło, że może by tak z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Tygodnia InO zrobić coś spontanicznie w Krakowie! Ha! No i zrobili! 21 maja 2015 w Parku Jordana odbyło się I KrakInO. Prosta mapa, jedna trasa, strugi deszczu, ale uczestników sporo, jak na pierwszy raz. Udało się, to trzeba coś robić dalej.

Wspomniane Rychliki były tydzień wcześniej, to było moje drugie InO w życiu. Tam poznałam Adasia i Maćka, i dlatego w ogóle dowiedziałam się o imprezie w Parku Jordana. Poszłam zobaczyć co i jak. Potem były wakacje, nic się nie działo…

Siedzę sobie we wrześniu przed komputerem i nagle kolega Misiek, który zupełnie przypadkiem spędzał popołudnie na dyżurze w siedzibie naszego Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie, pisze do ekipy władz oddziałowych maila mniej więcej o takiej treści:

Słuchajcie, było u mnie dwóch gości, którzy chcą robić jakieś imprezy na orientację, nocne mistrzostwa Polski, czy coś. Wydają się spoko i mają konkretny plan. Co z tym robimy?

Przeczytałam, najpierw się uśmiałam, a potem szybciutko odpisałam:

Aaaaaa, ja ich znam, oni są fajni, InO jest fajne! Niech działają, ja zadziałam z nimi!

I tak się zaczęło. Spotkaliśmy się, okazało się, że jest jeszcze w Krakowie kilka innych osób, które coś wiedzą o InO i mają ochotę podziałać. Celem była organizacja XXV Mistrzostw Polski w Nocnych MnO w listopadzie 2016 roku, ale w międzyczasie organizowaliśmy KrakInO i formalnie zakładaliśmy Akademicki Klub Imprez na Orientację przy Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie, który ukonstytuował się w marcu 2016 roku.

II KrakInO odbyło się w listopadzie 2015 na Miasteczku Studenckim AGH, trzecie w grudniu na bronowickiej Młynówce, w styczniu czwarte w Bronowicach i tak poleciało…

KrakInO organizujemy co miesiąc, w czwartki, z wyjątkiem wakacji, wychodzi z reguły dziesięć imprez rocznie. Na pierwszym było 18 osób, teraz bywa koło setki. Zaczęło się od jednej trasy. Potem były dwie – TP i TU, ale dość szybko wzrastała ilość uczestników i różnicował się ich poziom zaawansowania. Dlatego już na VII KrakInO zdecydowaliśmy się przygotować trzy mapy – TP, TU i TZ.

Pewnym odstępstwem od normy było V KrakInO, bo odbyło się w kwietniową sobotę w Lasach Zabierzowskich pod Krakowem, miało dwa etapy i było rundą Pucharu Województwa Śląskiego 2016. Takich wyłamujących się z krakinowego kanonu imprez było jeszcze kilka.  W maju 2016 roku zorganizowaliśmy KrakInO Extra – z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia InO i z okazji pierwszych urodzin naszej InOdziałalności dołożyliśmy jedną imprezę do wcześniej zaplanowanego kalendarza. W maju 2017 odbyło się Urodzinowe XIV KrakInO – podobnie, jak piąta edycja było sobotnie, podkrakowskie, dwuetapowe i w ramach PWŚ. Trzecie niestandardowe KrakInO to było XVIII KrakInO Integracyjne w październiku 2017, też weekendowe, organizowane jako większe wydarzenie wspólnie z SKPG Kraków.

KrakInO organizujemy na terenie Krakowa w czwartkowe popołudnia i wieczory. Chcemy pokazać, że nowohuckie osiedla, stare forty, krakowskie kopce, kamieniołomy czy parkowe krzaki, a nawet kawałki starego miasta, to świetne tereny do szwendania się z mapą. Odkrywamy Kraków pod trochę innym kątem, a ilość ciekawych orientacyjnie miejsc w tym mieście nieustająco nas zaskakuje, jako organizatorów, a tym bardziej jako uczestników InO.

Cały czas przybywa pomysłów na kolejne miejsca, kolejne mapy. Mamy o tyle szczęście, że dla miasta Krakowa jest dostępnych dużo dobrych materiałów kartograficznych – świetna mapa zasadnicza, aktualne ortofoto, przyzwoite cieniowanie, mapy biegowe, z których korzystamy dzięki współpracy z sekcją orientalistów z WKS Wawel oraz wszystko co sobie sami narysujemy, a w sumie rysujemy całkiem sporo map albo ich fragmentów.

W styczniu 2019 odbyło się XXXI KrakInO, dość oryginalnie, bo na Kazimierzu i w okolicach Wawelu. Pierwszy raz w ścisłym centrum, ale mimo specyfiki terenu, jak zawsze dostarczyło uczestnikom sporo radości. Na KrakIno każdy znajdzie coś dla siebie. Jest coś dla wielbicieli biegania po wielkopłytowych osiedlach, jest coś dla tych co lubią górki i jary w Lasku Wolskim, są krzaki, łąki i uporządkowane krakowskie parki. Różny teren, różne zagadki i ciekawostki czasem nieznanego Krakowa. Ma być krajoznawczo!

Przez te trzy i pół roku udało nam się zgromadzić wokół KrakInO sporą ekipę stałych bywalców. Na nasze InO przychodzą zarówno biegacze na orientację, wielbiciele rajdów przygodowych i maratonów na orientację, fani wszelkiego szwendania i zwiedzania oraz rzesza naszych górskich znajomych. Na każdej imprezie nie brakuje też nowych uczestników, których ktoś ze znajomych namówił na start albo gdzieś przeczytali o naszych imprezach i przyszli. I choć czasem budowniczy ledwo uchodzi z życiem za zbyt zagmatwane, mapowe wymysły, to generalnie wszyscy dobrze się bawią!

Poza comiesięczną popularyzacją Imprez na Orientację w Krakowie organizujemy też czasem imprezy duże i większe. O krakinowym Pucharze Województwa Śląskiego już wspominałam. Natomiast w długi weekend listopadowy 2016 roku szczęśliwie zorganizowaliśmy XXV Mistrzostwa Polski w Nocnych MnO, które były główną przyczyną powstania AKInO. Chyba nawet nam te mistrzostwa wyszły, bo wygrały konkurs na najlepszą InO 2016. W 2017 odpoczywaliśmy od sporych wyzwań organizacyjnych, by w 2018 zorganizować MATNIĘ oraz I Myślenickie MnO, jako Puchar Polski.

A jakie plany ma AKInO na 2019 rok? KrakInO co miesiąc i dwie rundy Pucharu Polski! II Myślenickie MnO 12-14 kwietnia oraz Pieczony Ziemniak przy współpracy z ekipą częstochowską na początku października! Zapraszamy!

Na 2020 rok plany też już są, ale na razie nie powiemy jakie…

Przez te niespełna cztery lata akinowego działania przez naszą ekipę przewinęło się trochę inowo zakręconych ludzi. Ta nasza orientacyjna maszynka działa dzięki: Maćkowi Urbaniakowi, Adamowi Stalce, Nataszy Figiel, Kasi Urbaniak, Marcie Kapołce oraz kilku osobom wspomagającym: Piotrkowi Krystkowi, Piotrkowi Pietroniowi, Basi i Grześkowi Czarnym, Oldze Francuz, Maćkowi Niklowi, Mateuszowi Michnie, Oli Kamińskiej i Szymonowi Glince.

Oby nam się jeszcze przez dłuższą chwilę chciało…

Tekst: Natasza Figiel, luty 2019

Galeria zdjęć z AKInOwych działań

Tekst ukazał się w Tramwaju z marca 2019

34229723343_a0ccea84bb_o (1)